Offer 383001
BOBST SP 102-BMA from 1981
Die Cutter (Flatbed)
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 383001 |
| Brand: | BOBST |
| Model: | SP 102-BMA |
| Manufacturer | BOBST |
| Condition: | Good |
| Year: | 1981 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | damage_free |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Immediately |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Central lubrication system<>Safety guards and protections<>Sheet slowdown system<>Pneumatic clutch and brake system<>Adjustable pressure system<>Standard machine |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Sheet size max | 720x1020 mm |
| Sheet size min. | 350x400 mm |
| Embossing size max. | 680x1010 mm |
| Stamping size max. | 680x1010 mm |
| Gripper margin | 705x1020 mm |
| Platen pressure max. | 250 t |
| Production speed | 7.500 cycles/h. (foiling and embossing) |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |