Offer 382797
BOBST SP 102-E EVOLINE from 2003
Die Cutter (Flatbed)
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382797 |
| Brand: | BOBST |
| Model: | SP 102-E EVOLINE |
| Manufacturer | BOBST |
| Condition: | Good |
| Year: | 2003 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Immediately |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Made in swiss<>Bobst CUBE System, <>Chase Loader on Platform, <>Centerline, <>Micrometric System, <>Continuous Delivery,<>Non-Stop Manual Feeder with 18mm Infeed Bars - <>Mechanical Pull - <>Standard Front Margin - <>Micrometric Adjustment and Quick Chase in Platen Section - <>Stripping Section with Upper and Lower Frames and Spare Frames - <>Non Stop Manual Delivery |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Sheet size max | 720x1020 mm |
| Sheet size min. | 400x350 mm |
| Embossing size max. | 720x1020 mm |
| Stamping size max. | 705x1020 mm |
| Platen pressure max. | 250 tons |
| Production speed | 7.500 sheets/h. |
| Pile height (normal feeder) | 1350 mm |
| Total power consumption | 30 kW |
| Space required | 5.75x3.96x2.11 m |
| Weight approx. | 14 t |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |