Offer 383002
BOBST SPERIA 106 E from 2004
Die Cutter (Flatbed)
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 383002 |
| Brand: | BOBST |
| Model: | Speria 106 E |
| Manufacturer | BOBST |
| Condition: | Good |
| Year: | 2004 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Automatic Feeder<>Entrance table cabinet add-on<>OS pull side lay, OOS push side lay<>Cube control system<>Electronic device for sheet travel control<>1mm micro adjustable thin veneer system<>Automatic feeder<>Automatic delivery<>Centerline quick setting system<>Quick-lock chase system<>Touch screen control panel<>Pneumatic clutch and brake<>Central lubrication system<>Automatic sheet slowdown<>Safety protection systems<>Embossing capability |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Sheet size max | 1060x740 mm |
| Sheet size min. | 400x350 mm |
| Platen pressure max. | 260 t. |
| Production speed | 7700 sheets/h |
| Pile height (non-stop) | 1400 mm |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |