Offer 382763
HEIDELBERG CD 102-4+LX (2000+) from 2005
4 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382763 |
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | CD 102-4+LX (2000+) |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2005 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 190 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | StaticStar Compact<>Technotrans handy.fill<>CoatingStar<>Tresu Chamber blade + anilox<>DryStar IR /HA CAN<>PowderStar AP500 CAN<>Steelplates x2<>Manuals<>ALCOLOR VARIO dampening system<>CombiStar Can cool- and circulation device<>CP 2000 Control Center<>Axis Control<>AirStar, Air cabinet water-cooled<>Scroll Star<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>Plate bender<>Plate punch<>ITC Ink temperature control<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>WASHSTAR Tandem wash for rollers/blanket and impression cylinder<>Straight machine<>Double-sheet control<>Preset Plus in feeder and delivery<>Extended Delivery |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 720x1020 mm |
| Smallest size | 400x420 mm |
| Image area | 700x1020 mm |
| Speed | 15000 sh/h |
| Power consumption | 89,5 kw |
| Length | 10100 mm |
| Width | 3310 mm |
| Height | 2170 mm |
| Weight approx. | 33930 kg |
| Colors | 4 +LX |
| HS Code | 84431300 |