Offer 383098
HEIDELBERG CD 102-5+LX (2000+) from 2002
5 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 383098 |
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | CD 102-5+LX (2000+) |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2002 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 210 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | ALCOLOR VARIO dampening system<>CP 2000 Control Center<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>Preset - automatic size device<>TECHNOTRANS cooling<>Automatic wash-up device<>Anilox Tower Coater<>Extended Delivery<>Powder sprayer<>Infra Red + Hot air dryer |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 720x1020 mm |
| Smallest size | 280x420 mm |
| Image area | 700x1020 mm |
| Speed | 15000 sh/h |
| Width | 2290 mm |
| Height | 2170 mm |
| Weight approx. | 40000 kg |
| Stock thickness | up to 1 mm |
| Colors | 5+LX |
| HS Code | 84431300 |
| transport by truck | 3 full trucks |
| transport by sea | 3 x 40 ft containers |