Offer 382954
HEIDELBERG CD 102-6 (2000+) from 2005
6 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382954 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | CD 102-6 (2000+) |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2005 |
| Incoterm: | Load On Container |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 175 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Hybrid inking rollers<>IST UV ( 3 x end press + 2 x interdeck, exchangeable )<>ALCOLOR VARIO dampening system<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>CP 2000 Control Center<>Preset Plus in feeder and delivery<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>ITC Ink temperature control<>TECHNOTRANS cooling + circulation unit<>Grafix powder sprayer |
Technical details
| Max. paper size | 720x1020 mm |
|---|---|
| Smallest size | 280x420 mm |
| Image area | 710x1020 mm |
| Speed | 15.000 sh/h |
| Power consumption | 100,5 kW |
| Length | 11950 mm |
| Width | 3310 mm |
| Height | 2170 mm |
| Weight approx. | 45030 kg |
| Colors | 6 |
| HS Code | 84431300 |
PRICE: Upon request
Images