Offer 382352
HEIDELBERG CD 102-8+LX from 1999
8 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382352 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | CD 102-8+LX |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 1999 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 228 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | 3 x IST UV in Delivery<>4 x Interdecks<>Electric Plate Punch<>Alcolor automatic Film Dampening<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>CP 2000 Control Center<>Preset - automatic size device<>BALDWIN refrigeration + recirculation<>ITC Ink temperature control<>Automatic wash-up device<>Grafix powder sprayer<>Extended Delivery<>anilox coater |
Technical details
| Max. paper size | 720x1020 mm |
|---|---|
| Smallest size | 280x420 mm |
| Image area | 710x1020 mm |
| Speed | 15.000 sheets/h. |
| Power consumption | 119 kw |
| Width | 3310 mm |
| Height | 2170 mm |
| Colors | 8 |
| HS Code | 84431300 |
PRICE: Upon request
Images