Offer 382575
HEIDELBERG CD 74-4+L C from 2005
4 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382575 |
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | CD 74-4+L C |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2005 |
| Incoterm: | Load On Truck |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 194 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Preset Plus<>Alcolor automatic Film Dampening<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>CP 2000 Control Center<>ITC Ink temperature control<>Automatic wash-up device<>Infra Red + Hot air dryer<>Powder sprayer<>Coater |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 530x740 mm |
| Smallest size | 210x350 mm (8.27x13.78") |
| Image area | 510x740 mm (20.08x29.13") |
| Speed | 15000 sh/h |
| Power consumption | 53,5 kw |
| Length | 11071 mm |
| Width | 3310 mm |
| Height | 1940 mm |
| Weight approx. | 23090 kg |
| Colors | 4 |
| HS Code | 84431300 |