Offer 383000
HEIDELBERG CD 74-5+L (F) from 2002
5 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 383000 |
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | CD 74-5+L (F) |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2002 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | 55 mio |
| Machine number: | |
| Description: | Hybrid machine<>Format: F Format / USA Format<>Max. sheet size: 605 x 740 mm<>Max. printing area: approx. 585 x 740 mm<>Min. sheet size: approx. 210 x 280 mm<>Substrate thickness: approx. 0.03 – 0.8 mm<>Max. speed: up to 15,000 sheets/hour<>Technotrans refrigeration unit<>anti-static system<>Grafix powder spray system<>Coating unit with anilox system<>Extended delivery<>Vacuum feed-board<>All washing devices<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>Ink agitator<>UV-Dryer<>IR Infra red dryer<>CP 2000 Control Center<>Preset - automatic size device<>ALCOLOR VARIO dampening system<>ITC Ink temperature control |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 590x740 mm |
| Smallest size | 210x350 mm |
| Image area | 585x740 mm |
| Speed | 15.000 sh/h |
| Power consumption | 64 kw |
| Length | 13335 mm |
| Width | 2975 mm |
| Height | 1940 mm |
| Weight approx. | 31000 kg |
| Colors | 5 + L |
| HS Code | 84431300 |