Offer 382979
HEIDELBERG M 600-B 24(578) from 2004
Heatset Commercial Presses
Offer Details
| Offer Number: | 382979 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | M 600-B 24(578) |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2004 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Plate Changing: Non-Autoplate<>Dampening: Duotrol Dampening<>Inking: Remote Inking<>Applications:<>Direct Mail<>Insert Production<>Commercial Printing<>Transactional Work<>Inline Finishing:<>U-Shaped WPM Inline Finishing System<>6 Plow Stations<>WPM Rotary Cutter<>Vits Rotocut S Sheeter<>AGM 1-In / 4-Out Ribbon Deck<>AGM Wet Flap Gluer<>AGM Top & Bottom Side Remoist Gluer<>90 Degree Angle Bar<>• (1) Contiweb “CS” Splicer Model SC10-102R with Infeed and Web Guide<>• (1) AGM Top & Bottom Side Remoist Gluer<>• (7) Heidelberg M600 B24 Print Units – Non-Autoplate, Duotrol Dampening, Remote Inking<>• (1) Main Control Console<>• (2) Remote Ink Consoles<>• (2) Main Drive Motors – 425A, 120KW<>• (1) Set of Press Control Cabinets<>• (1) Dampening System Recirculator<>• (1) Web Severer<>• (1) Baldwin Web Catcher<>• (1) Heidelberg 6-Roll Chill Stand<>• (1) Register Control System<>• (1) Silicone Applicator<>• (1) Imaging Station with Inkjet Heads<>• (1) Vits Rotocut S Sheeter<>• (1) 90 Degree Angle Bar<>• (1) AGM 1-In / 4-Out Ribbon Deck<>• (1) AGM Wet Flap Gluer<>• (1) U-Shaped WPM Inline Finishing System with (6) Plow Stations and WPM Rotary Cutter |
Technical details
| Cut-off | 578 mm |
|---|---|
| Max. web width | 965 mm |
| Cylinder circumference | 965 mm |