Offer 382760
HEIDELBERG SM 102-5 (2000+) from 2000
5 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382760 |
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | SM 102-5 (2000+) |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2000 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 130 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | CP 2000 Control Center<>Alcolor automatic Film Dampening<>Refrigeration + Re-circulation<>Chromed impression cylinders<>Double-sheet control<>Electronic side lay control<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>High pile delivery<>Powder sprayer<>Antistatic complete<>Automatic blanket and ink roller wash unit |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 720x1020 mm |
| Smallest size | 400x420 mm |
| Image area | 700x1020 mm |
| Speed | 13.000 sh/h |
| Power consumption | 89,5 kw |
| Length | 10100 mm |
| Width | 3310 mm |
| Height | 2170 mm |
| Weight approx. | 33930 kg |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |