Offer 382378
HEIDELBERG SM 74-5P from 2002
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382378 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | SM 74-5P |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2002 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 218 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Silver Series<>ALCOLOR VARIO dampening system<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>Preset - automatic size device<>AlcoSmart alkohol metering<>TECHNOTRANS cooling + circulation unit<>ITC Ink temperature control<>GRAFIX Alphatronic 200 powder sprayer<>Scroll Star<>AirStar Pro Air cabinet water-cooled<>High pile delivery<>Steelplate in delivery<>CP 2000 Control Center<>Heidelberg DryStar Infra red dryer<>Programmable roller, blanket and impression cylinder wash via CP 2000 |
Technical details
| Max. paper size | 520x740 mm |
|---|---|
| Smallest size | 210x280 mm |
| Image area | 510x740 mm |
| Speed | 15.000 sh/h. |
| Power consumption | 62.5 kw |
| Length | 8640 mm |
| Width | 2760 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight approx. | 21740 kg |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |