Offer 382814
HEIDELBERG SM 74-5P from 2003
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382814 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | SM 74-5P |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | |
| Year: | 2003 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 238 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Mod. SM 74-5P3<>Solid Transfer Cylinders<>ALCOLOR VARIO dampening system<>CP 2000 Control Center<>ITC Ink temperature control<>TECHNOTRANS cooling + circulation unit<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>Automatic blanket and ink roller wash unit<>Chromed cylinders<>High pile delivery<>Steelplate in feeder and delivery<>IR Infra red dryer<>Grafix powder sprayer |
Technical details
| Max. paper size | 520x740 mm |
|---|---|
| Smallest size | 210x280 mm |
| Image area | 510x740 mm |
| Speed | 15.000 sh/h. |
| Power consumption | 62.5 kw |
| Length | 8640 mm |
| Width | 2760 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight approx. | 21740 kg |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |
PRICE: Upon request
Images