Offer 382471
HEIDELBERG SM CX 102-5 (L / LX) from 2019
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382471 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | SM CX 102-5 (L / LX) |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2019 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 59 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Prinect Inpress Control 2: Spectrophotometrically Inline Measurement System<>PrinectPress Center XL 2 Control Station<>Wallscreen XL Touchscreen<>Pull Lay Control - Double Sheet Control<>Electromechanical Stream Controls<>Feeder Touchdisplay<>Dynamic Sheet Brake<>Energy saving system with automatic switching on/off of all drives<>Acoustic Package<>Sinus-Synchron Drive<>Watercooled Press<>PowderStar AP 500 CAN: Powdering System<>XL Sheet Feeder System<>Sheetfed Control<>AirTransfer System (For Sheet Transfer)<>FilterStar: Single-stage dampening solution filtration system<>Coating System Tresu with Doctor Chamber Blade<>High-End Chambered Doctor Blade System<>Insertstar<>Automatic Central Lubrication System<>DryStar Combination CANopen Dryer for conv. Ink and Coating with 3 Slides<>Staticstar Compact: Antistatic Device<>ALCOLOR VARIO dampening system<>Autoplate Pro (full automatic plate loader)<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>Ultrasonic double sheet control<>Preset Plus in feeder and delivery<>Technotrans CombiStar CAN<>ITC Ink temperature control<>Clean CleanStar powder sucker<>Scroll Star |
Technical details
| Max. paper size | 720x1020 mm |
|---|---|
| Smallest size | 340x480 mm |
| Image area | 710x1020 mm |
| Plate size | 790x1030 mm |
| Speed | 16500 sh/h |
| Length | 10730 mm |
| Width | 3310 mm |
| Height | 2170 mm |
| Weight approx. | 38280 kg |
| Stock thickness | 0,3 |
| Blanket size | 840x1052 mm |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |