Offer 382952
HEIDELBERG ST 450 from 2008
Saddle Stitcher
Offer Details
| Offer Number: | 382952 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | ST 450 |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2008 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Immediately |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | 2 DHU 450 horizontal feeders<>3 DVU 450 vertical feeders<>1 CHU 450 cover feeder with servo drive<>all feeders are movable (flexible machine configuration)<>automatic format setting<>automatic feeder synchronization<>Stitching unit<>Heidelberg Stitchmaster ST 450<>- Thickness control<>- Stitching heads: 2<>Trimmer<>Heidelberg TR 150<>Delivery<>Heidelberg CHA <>- Compensating stacker<>- Delivery to the left<>Technical specifications:<>Max. mechanical speed 14.000 cycles/hour<>Sizes (uncutted)<>Max. 320 x 480 mm<>Min. 85 x 128 mm<>Sizes (cutted) <>Max .315 x 475 mm<>Min. 80 x 120 mm<>Product thickness: max 12 mm |
Technical details
| Max. size untrimmed (man.fed) | 480x320 mm |
|---|---|
| Max. size untrimmed (auto fed) | 128x85 mm |
| Max. size trimmed with Lap | 475x315 mm |
| Min.size trimmed (standard) | 620x740 mm |
| Power consumption | 54 Kva |
| Length | 6799 mm |
| Width | 2660 mm |
| Height | 1885 mm |
| Weight approx. | 15170 kg |
| Stock thickness | up to 1.5 mm |
| Product thickness max. | 12 mm |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |