Offer 382858
HEIDELBERG TIEGEL-T from 1969
Letterpresses+Cylinders
Offer Details
| Offer Number: | 382858 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | TIEGEL-T |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 1969 |
| Incoterm: | Free Carrier |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | No |
| Still in production: | No |
| Test possible: | No |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Immediately |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | max form 260 x350mm<>Max speed 5500 s./h<>Pressure 40 Tone<>Size L1,68 x B1,24 xH1,85m<>Weight 1100 kg |
Technical details
| Max. paper size | 260x380 mm |
|---|---|
| Smallest size | 40x70 mm |
| Image area | 350x260 mm |
| Speed | 5.500 sh/h |
| Power consumption | 1.25 kW |
| Length | 1680 mm |
| Width | 1240 mm |
| Height | 1850 mm |
| Weight approx. | 1100 kg |
| Colors | 1 |
| HS Code | 84431500 |
PRICE: EUR 750 FCA
Images