Offer 383065
HEIDELBERG XL 105-6+LX from 2005
6 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 383065 |
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | XL 105-6+LX |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2005 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | 11/2026 |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | ALCOLOR VARIO dampening system<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>Preset Plus in feeder and delivery<>CP 2000 Control Center<>TECHNOTRANS<>ITC Ink temperature control<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>anilox coater<>Extended Delivery<>Heidelberg DryStar Infra red dryer<>Weko AP500 Powder Spray |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 750x1060 mm |
| Smallest size | 340x480 mm |
| Image area | 740x1050 mm |
| Plate size | 811x1055 mm |
| Speed | 3.000 to 18.000 sheets/h. |
| Power consumption | approx. 170 Kw |
| Length | approx. 16.500 mm |
| Width | 4670 mm |
| Height | 2084 mm |
| Weight approx. | approx. 60.000 kg |
| Stock thickness | 0.03 |
| Blanket size | 855x1077 mm (34.84 x 42.40 in) |
| Colors | 6+L |
| HS Code | 84431300 |