Offer 382973
HEIDELBERG XL 105-8+LX from 2008
8 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382973 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | XL 105-8+LX |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2008 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | No |
| Still in production: | No |
| Test possible: | No |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | 12/2026 |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | PressCentre<>ALCOLOR VARIO dampening system<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>Non-stop feeder and delivery<>Kammerakel coater<>Image Control<>IST-UV dryer<>Preset Plus in feeder and delivery<>Heidelberg DryStar Infra red dryer<>WEKO AP 260 sprayer |
Technical details
| Max. paper size | 750x1050 mm |
|---|---|
| Smallest size | 340x480 mm |
| Image area | 740 x 1050 mm |
| Width | 4640 mm |
| Height | 2084 mm |
| Stock thickness | up to 0.8 mm |
| Colors | 8 |
| HS Code | 84431300 |