Offer 382843
HEIDELBERG XL 106-8P+L from 2016
8 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382843 |
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | XL 106-8P+L |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2016 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 250 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Presscenter 2 with Wallscreen<>Inpress control<>Autoplate XL<>18K speed<>CombiStar Pro<>FilterStar<>Coating Star compact<>X2 delivery extension<>Automatic Non stop – ANS<>Compact antistatic feeder<>Compact antistatic delivery<>Watercooled cabinets (Does not come with Pump and Chiller)<>Delivery logistics not supplied with the press<>LED UV preparation:<>Normal/UV inking rollers<>Ink mist suction removal<>All units prepared for UV<>2 x UV slides - EOP<>1 x UV dryer cassette between 4 and 5th unit<>AirStar Pro Air cabinet water-cooled<>Weko AP 262 Powder |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Colors | 8 |
| Max Sheet Size | 750 x 1060 mm |
| Max Speed | 15.000 c/h |
| Sheet Size | B1 (100 cms/40") |
| Configuration | 8 Colour |
| Power consumption | 174kW |
| HS Code | 84431300 |