Offer 382953
HEIDELBERG XL 75-5+LX from 2010
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382953 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | XL 75-5+LX |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2010 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Immediately |
| Counter: | 260 mio |
| Machine number: | |
| Description: | Printect Press Center<>Intellistart<>Prinect Inpress Control<>Wallscreen<>Preset Plus feeder<>Alcolor Vario<>Technotrans beta.f<>CombiStar CANopen<>Automatic ink roller washing<>Automatic blanket washing<>Automatic washing of impression cylinders<>AutoPlate XL<>Double Sheet Check + Ultrasonic Additional Double Sheet Check<>Steel plate with ramp for feeder and delivery<>High pile delivery<>Extended pile delivery, 2 modules, X2<>DryStar Combination CANopen drying (IR/hot air)<>WEKO AP232 powder sprayer<>Coating unit with chamber doctor blade system and 2 anilox rollers with rulings: 120er 10 cm3; 100er 13 cm3<>Dynamic brakes on the delivery<>AirStar Pro – air management cabinet |
Technical details
| Max. paper size | 530x750 mm |
|---|---|
| Smallest size | 300x350 mm |
| Image area | 510×740 mm |
| Plate size | 510x740 mm |
| Length | 13222 mm |
| Width | 4060 mm |
| Height | 1940 mm |
| Stock thickness | 0,03 – 0,8 mm |
| Blanket size | 620x750 mm |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |