Offer 382476
HORIZON AFC 566 F from 2018
Folding Machines
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382476 |
| Brand: | HORIZON |
| Model: | AFC 566 F |
| Manufacturer | HORIZON |
| Condition: | Good |
| Year: | 2018 |
| Incoterm: | Free Carrier |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Standard equipment |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. sheet size | 558x850 mm |
| Min. sheet size | 128x148 mm |
| Max./min. fold length 1st section | min. 58 mm |
| Max./min. fold length 2nd section | min. 35 mm |
| Max./min. fold length 3rd section | min. 35 mm |
| Max./min. fold length 4th section | min. 35 mm |
| Speed | max. 50.000 cycles/h |
| Max. pile height | 740 mm |
| Power consumption | 400V/50Hz |
| Dimensions approx. | 3100 x 1.090 x 1.680 mm (without conveyor) |
| Paper weight | 40 |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |