Offer 383101
HORIZON STITCHLINER 5500 from 2009
Saddle Stitcher
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 383101 |
| Brand: | HORIZON |
| Model: | Stitchliner 5500 |
| Manufacturer | HORIZON |
| Condition: | Good |
| Year: | 2009 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | No |
| Still in production: | No |
| Test possible: | No |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | In stock |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | saddle stitcher SPF-30<>stitching heads Hohner<>accumulator folder ACF-30<>trimmer HTS-30<>stacker ST-40 |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. size untrimmed (man.fed) | 350x500 mm (13.7"x19.6") |
| Max. size untrimmed (auto fed) | 140x103 mm |
| Max. size trimmed with Lap | 350x250 mm |
| Min.size trimmed (standard) | 148x103 mm |
| Mech. speed | 5000 cycles/h |
| Power supply | 400V 50Hz. |
| Stock | 60 |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |