Offer 382968
KBA PERFORMA 74-5 from 2006
5 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382968 |
| Brand: | KBA |
| Model: | PERFORMA 74-5 |
| Manufacturer | KBA |
| Condition: | Good |
| Year: | 2006 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 33 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | GRAFCONTROL console for remote ink fountain and register adjustment<>TECKON RS400 pulpit densitometer<>CIP Link software<>Optical skew sheet control<>Front register adjustment<>Vacuum belt on feeder<>ECOMATIC alcohol dampening.<>ACQUADOS dampening solution cooler and circulator.<>Automatic roller and blanket washing with cloth winder.<>BACHER quick-release plate tensioning bars<>Register adjustment from pulpit: axial +/- 2 mm, circumferential +/- 1 mm.<>Remotely controlled paper thickness adjustment<>Pneumatic pressure control<>GRAFIX powder sprayer<>INKDRY Plus IR dryer.<>Centralized air (without compressor).<>Books and accessories for standard use. |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 530x740 mm |
| Smallest size | 210x297 mm |
| Image area | 510x730 mm |
| Plate size | 557x743x0.3 mm (21.93"x29.3") |
| Speed | 13.000 sheets/h. |
| Width | 2500 mm |
| Height | 1876 mm |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |