Offer 383134
KBA-RAPIDA RAPIDA 105-6+L (2000+) from 2001
6 Color
Offer Details
| Offer Number: | 383134 |
|---|---|
| Brand: | KBA-RAPIDA |
| Model: | Rapida 105-6+L (2000+) |
| Manufacturer | KBA-RAPIDA |
| Condition: | Good |
| Year: | 2001 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 108 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | High Production Stream Feeder with Steel Plate<>KBA Colourtronic Ink Regulation<>KBA Spectronic Colour Scanner<>6 x Printing Units<>1 x Dedicated Anilox Coating Unit for the application of Water Based or UV Varnishes<>Demag Crane for loading Coating Roller<>2 x Anilox Coating Rollers<>2 x Tresu Doctor Blades and Chambers<>I x Pre Coat LED UV Dryer<>1 x Post Coat LED UV Dryer<>Baldwin IR Dryer with Warm Air<>Double Extended Delivery<>All Manuals<>Spare Rollers<>Spare Parts<>Alcohol dampening system<>BALDWIN refrigeration + recirculation<>All washing devices<>Double sized impression cylinders<>ITC Ink temperature control<>GRAFIX Hitronic powder sprayer<>Sheet decurler<>Steelplate in delivery<>PWVA Plate change |
Technical details
| Max. paper size | 740x1050 mm |
|---|---|
| Smallest size | 360x520 mm |
| Image area | 730x1030 mm |
| Speed | 15.000 sh/h |
| Length | approx. 13350 mm |
| Width | 4030 mm |
| Height | 2280 mm |
| Weight approx. | approx. 54000 kg |
| Colors | 6+L |
| HS Code | 84431300 |
| transport by truck | 4 |
PRICE: Upon request
Images