Offer 382997
KBA-RAPIDA RAPIDA 105-6 SW2 from 2000
6 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382997 |
| Brand: | KBA-RAPIDA |
| Model: | Rapida 105-6 SW2 |
| Manufacturer | KBA-RAPIDA |
| Condition: | Good |
| Year: | 2000 |
| Incoterm: | EX Works |
| Cylinders Condition: | damage_free |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 82 mio |
| Machine number: | |
| Description: | overhauled ink fountain<>overhaule dampening system<>New rolls<>VARIDAMP alcohol dampening<>Colortronic (Register, Dampening and Ink Remote System Control)<>TECHNOTRANS<>PWHA Semi automatic plate change<>All washing devices<>Powder sprayer<>Perfecting machine |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 720x1050 mm |
| Smallest size | 360x520 mm |
| Image area | 710x1030 mm |
| Speed | 18.000 sheets/h. |
| Width | 4030 mm |
| Height | 2280 mm |
| Colors | 6 |
| HS Code | 84431300 |