Offer 383076
KBA-RAPIDA RAPIDA 142-2 SW from 2003
2 Color
Offer Details
| Offer Number: | 383076 |
|---|---|
| Brand: | KBA-RAPIDA |
| Model: | Rapida 142-2 SW |
| Manufacturer | KBA-RAPIDA |
| Condition: | Good |
| Year: | 2003 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 225 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | VARIDAMP alcohol dampening<>BALDWIN refrigeration + recirculation<>PWVA Plate change<>Colortronic (Register, Dampening and Ink Remote System Control)<>Diagonal register<>Automatic blanket and ink roller wash unit<>High pile delivery<>Weko Powder Spray<>Plate punch |
Technical details
| Max. paper size | 1020x1420 mm |
|---|---|
| Smallest size | 600x720 mm |
| Image area | 1010x1420 mm |
| Plate size | 1145x1430 mm |
| Speed | 14.000 sh/h |
| Power consumption | 80 kw |
| Length | 10150 mm |
| Width | 4510 mm |
| Height | 2950 mm |
| Weight approx. | 38900 mm |
| Colors | 2 |
| HS Code | 84431300 |
PRICE: Upon request
Images