Offer 382974
KBA-RAPIDA RAPIDA 142-6+L from 2002
6 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382974 |
| Brand: | KBA-RAPIDA |
| Model: | Rapida 142-6+L |
| Manufacturer | KBA-RAPIDA |
| Condition: | Good |
| Year: | 2002 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Mod. Rapida 142-6 LTL<>Feeder type: KBA high performance stream feeder, <>Non-Stop, <>Anti static, <>Non-Stop, <>Logistic System, <>Cooling: Baldwin CombiLiner, <>Watercooled,<>VARIDAMP alcohol dampening<>Ergotronic<>Electromechanic double-sheet control<>Double-sheet control<>Double coating system<>Chambered doctor blades<>PWVA Plate change<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>ITC Ink temperature control<>Extended Delivery<>Infra Red + Hot air dryer<>Weko AP 262 Powder<>Cardboard device<>Elevated machine |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 1020x1420 mm |
| Smallest size | 600x720 mm |
| Image area | 1000x1420 mm |
| Length | approx. 22000 mm |
| Width | 4510 mm |
| Height | 2950 mm |
| Weight approx. | ca. 115000 kg |
| Stock thickness | 0,06 to 0,8 mm. (up to 1,2 mm with CX) |
| Colors | 6+L |
| HS Code | 84431300 |