Offer 378325
KBA-RAPIDA RAPIDA 162A-4 from 2001
4 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 378325 |
| Brand: | KBA-RAPIDA |
| Model: | Rapida 162a-4 |
| Manufacturer | KBA-RAPIDA |
| Condition: | Good |
| Year: | 2001 |
| Incoterm: | EX Works |
| Cylinders Condition: | damage_free |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | 166 mio on March 2026 |
| Machine number: | |
| Description: | Colortronic (Register, Dampening and Ink Remote System Control)<>VARIDAMP alcohol dampening<>Ergotronic<>PWVA Plate change<>All washing devices<>Straight machine<>Vacuum feed-board<>Chromed cylinders<>Powder sprayer<>TECHNOTRANS |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 1200x1620 mm |
| Smallest size | 600x920 mm |
| Image area | 1190x1620 mm |
| Speed | 12.000 sh/h |
| Power consumption | 124 kw |
| Length | 13430 mm |
| Width | 4710 mm |
| Height | 2950 mm |
| Weight approx. | 79200 kg |
| Colors | 4 |
| HS Code | 84431300 |
| transport by sea | 6 x 40 ft HC containers |