Offer 382408
KOHMANN STARLET 520 from 2008
Folder Gluer
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382408 |
| Brand: | KOHMANN |
| Model: | Starlet 520 |
| Manufacturer | KOHMANN |
| Condition: | Good |
| Year: | 2008 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | No |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Feeder with vibrating device<>Infinitely adjustable distance between carton blanks<>Pre-breaking crease 1+3<>Bottom disc glue unit<>Electronic counter with digital display, including preset counter<>Delivery with kick-out device<> HHS C-420 glue system <>Drying and press section synchronised with machine speed, can be controlled separately<>Belt speed 150 m/min<>Max open blank width : 520 mm<>Min open blank width 76 mm<>Max feed up length : 400 mm<>Min feed up length : 60 mm<>Max speed : 150m/min |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. blank width | 520x400 mm |
| Min. blank width | 107x60 mm |
| Max. belt speed | 150m/min. |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |
PRICE: Upon request
Images