Offer 363378
KOLBUS HD 140.P from 1996
Three Knife Trimmer
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 363378 |
| Brand: | KOLBUS |
| Model: | HD 140.P |
| Manufacturer | KOLBUS |
| Condition: | Good |
| Year: | 1996 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | 16 stations + 1 handfeed<>25 clamps<>Cover feeder <>PUR<>3 knife trimmer<>Kolbus OMG 730<>conveyor<>gauzing station etc |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. untrimmed | 305x420 mm |
| Max. trimmed | 300x400 mm |
| Min.trimmed | 100x100 mm |
| Cut height | 2 mm |
| Mech. speed | up to 65 cuts/min. |
| Machine length approx | 2400 mm |
| Machine width approx | 3000 mm |
| Machine height approx | 1750 mm |
| Machine weight approx | 5300 kg |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |