Offer 383084
KOMFI FULLMATIC FM 52 from 2024
Laminators Sheet
Offer Details
| Offer Number: | 383084 |
|---|---|
| Brand: | KOMFI |
| Model: | Fullmatic FM 52 |
| Manufacturer | KOMFI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2024 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Including "high-end" UV- and IR/Hot air drying systems<>Including automated high pile feeder<>Suitable for short and medium runs<>Sheetfed coating machine for full coverage coating – flood coater<>3-roll coating application system<>Configuration:<>Automated sheet feeder fully integrated, including a high-end feeding head<>Roller coating unit (3-roll system) including a heated chrome roller<>IR/Hot-Air-dryer (3 lamps x 1,1 KW) – infinitely adjustable<>UV-drying system including electronic power supply (EPS) - infinitely adjustable<>Heated metering roller<>Coating circulation pump (peristaltic pump)<>Thin substrate blow bar<>Adjustable impression cylinder meetering blade<>Touch-Screen machine controls<>Manual roller positioning, including dial indicators<>Sheet catch tray (fixed)<>Adjustable jogging table/sheet catch tray<>Alternative: Automatic High Pile Stacker for standard pallets<>Additional IR Lamp in front of coating unit (1,1KW) for sheet preheating |
Technical details
| Max sheet size | 530x800 mm |
|---|---|
| Min. sheet size | 200x250 mm |
| Mech. speed | 32 m/minute (2.400 B2 sheets/hour) |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |
PRICE: Upon request
Images