Offer 382514
KOMORI LITHRONE 420 from 2009
4 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382514 |
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone 420 |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2009 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 22 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | PDC-LITE II: Print Density Control<>KPC: Semi Autmatic Plate Change<>Printing Thickness: 0,6mm<>KOMORIMATIC dampening system<>PQC Print Quality Control<>AMR preset device for sheet size + thickness<>TECHNOTRANS cooling<>automatic blanket and impression cylinder washing unit<>Powder sprayer |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 375x520 mm |
| Smallest size | 100 x 148 mm |
| Image area | 360 x 510 mm |
| Plate size | 459 x 530 mm |
| Speed | 13.000 s/h |
| Power consumption | Kw 19 approx. |
| Length | 5,50 mt. |
| Width | 2,00 mt. |
| Height | 1,60 mt. |
| Weight approx. | 9.000 Kg. approx. |
| Stock thickness | 0,04 |
| Colors | 4 |
| HS Code | 84431300 |