Offer 382827
KOMORI LITHRONE 528+C from 2005
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382827 |
|---|---|
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone 528+C |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2005 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 151 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | ES, <>IR Dryer-Baldwin GraphiSet 4(two modules)<>Blanket and plate compatible clamps<>Alpha.d 40L-5 Combicontrol 2.5, aquados.a 5<>KOMORIMATIC dampening system<>SAPC Semi-automatic plate change<>anilox coater<>Chambered doctor blades<>KMS-IV management system<>PQC Print Quality Control<>CIP -3 Pre-press interface Job memory card drive<>Double sized impression cylinders<>Automatic blanket and ink roller wash unit<>TECHNOTRANS cooling<>Weko Powder Spray<>Chromed blanket cylinders<>Plate cylinder cooking |
Technical details
| Max. paper size | 530x740 mm |
|---|---|
| Smallest size | 200x280 mm |
| Image area | 510x720 mm |
| Plate size | 600x730 mm |
| Speed | 15.000 sh/h |
| Width | 3160 mm |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |