Offer 382546
KOMORI LITHRONE GL 429 from 2017
4 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382546 |
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone GL 429 |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2017 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 36 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Mod. GL429 (M) H-UV<>PDC-SG online densitometer<>PDC-S interface<>KHS-AI ( Advanced interface)<>Paper thickness presets<>High speed start up<>Smart sequence<>Singel suction belt feeder<>Pre- Inking and removal<>Single-Tape Vacuumatic Feedboard<>Cylinder cocking/ diagonal register<>Anti ghosting rollers<>Technotrans Alpha F - filtration unit<>Technotrans Alpha R3 reverse osmosis unit<>Baldwin H-UV drying system in the delivery<>Atlas Copco GX2 compressor<>Attachment for cardboard printing<>KOMORIMATIC dampening system<>PQC-S print quality control<>KMS-IV management system<>Ultrasonic double sheet control<>FAPC automatic plate change<>Ionised blower<>Antistatic complete<>Chromed cylinders<>AlcoSmart alkohol metering<>All washing devices<>TECHNOTRANS combi refrigeration and ink temp control<>Preset Link |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 530x750 mm |
| Image area | 520x740 mm |
| Plate size | 605x760 mm |
| Speed | 16.500 sheets/h. |
| Colors | 4 |
| HS Code | 84431300 |