Offer 382892
KOMORI LITHRONE LS 1040 P from 2009
10 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382892 |
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone LS 1040 P |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2009 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | damage_free |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | approx 290 mio |
| Machine number: | |
| Description: | KOMORIMATIC dampening system<>PQC Print Quality Control<>TECHNOTRANS<>ITC Ink temperature control |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 720x1030 mm |
| Smallest size | 360x520 mm |
| Speed | (Max): 13,000 sph |
| Stock thickness | Sheet Thickness (Maximum): .024” ( 0.6 mm) |
| Colors | 10 |
| HS Code | 84431300 |