Offer 382569
KOMORI LITHRONE LS 529+C from 2011
5 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382569 |
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone LS 529+C |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2011 |
| Incoterm: | Free Carrier |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | 05/2026 |
| Counter: | 80 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Mod. LS-529+CX H<>KHS-AI<>PDC-S II<>Skeleton Transfer cylinders<>KOMORIMATIC dampening system<>PQC-S print quality control<>FAPC automatic plate change<>AMR preset device for sheet size + thickness<>TECHNOTRANS<>ITC Ink temperature control<>All washing devices<>anilox coater<>IR Infra red dryer<>Powder sprayer |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 530x750 mm |
| Smallest size | 200x280 mm |
| Image area | 520x740 mm (20x29″) |
| Plate size | 605x760 mm |
| Speed | 16.000 sh/h |
| Power consumption | 50 kw (67.05 hp) |
| Length | 8240 mm |
| Width | 3130 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight approx. | 18400 kg |
| Stock thickness | 0.04 |
| Colors | 5+LX |
| HS Code | 84431300 |
PRICE: Upon request
Images