Offer 383052
KOMORI LITHRONE LS 529 from 2006
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 383052 |
|---|---|
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone LS 529 |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2006 |
| Incoterm: | Load On Truck |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 25 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | PDC - LITE 2 - Colour Measurement<>KHS - Pre Inking System<>Lateral, Circumferential, Diagonal Register Control<>Suction Slow Down Device<>KOMORIMATIC dampening system<>PQC Print Quality Control<>SAPC Semi-automatic plate change<>KMS-IV management system<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>TECHNOTRANS cooling + circulation unit<>Stream feeder<>Steelplate in feeder and delivery<>High pile delivery<>Preset on feeder<>Suction feed board<>Electronic side lay control<>Electronic double sheet control<>Chromed impression cylinders<>Sheet decurler<>Weko AP 230 Powder |
Technical details
| Max. paper size | 530x750 mm |
|---|---|
| Smallest size | 200 x 280 mm |
| Max. printing area | 520 x 740 mm |
| Speed | 3.000 to 16.000 sh/h |
| Weight | 19.000 kg |
| Length | 8.240 mm |
| Width | 3.130 mm |
| Height | 1.770 mm (1.950 mm with cover open) |
| Stock tickness | 0.04 ~ 0.8 mm |
| Plate Size | 605 x 760 mm |
| Blanket size | 678 x 770 mm |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |