Offer 382842
KOMORI LITHRONE LS 529 from 2007
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382842 |
|---|---|
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone LS 529 |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2007 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 32 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | KHS - Komori Hi-Performance System, <>PDC-Lite On-line Densitometer,<>KOMORIMATIC dampening system<>APC automatic plate changing system<>AMR preset device for sheet size + thickness<>PQC Print Quality Control<>KMS-IV management system<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>Chromed impression cylinders<>Weko Powder Spray<>IVT infra red dryer |
Technical details
| Max. paper size | 530x750 mm |
|---|---|
| Smallest size | 200 x 280 mm |
| Max. printing area | 520 x 740 mm |
| Speed | 3.000 to 16.000 sh/h |
| Weight | 19.000 kg |
| Length | 8.240 mm |
| Width | 3.130 mm |
| Height | 1.770 mm (1.950 mm with cover open) |
| Stock tickness | 0.04 ~ 0.8 mm |
| Plate Size | 605 x 760 mm |
| Blanket size | 678 x 770 mm |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |