Offer 382893
KOMORI LITHRONE LS 540P from 2004
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382893 |
|---|---|
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone LS 540P |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2004 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | damage_free |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | 120 mio |
| Machine number: | |
| Description: | PDC-SII<>KHS - Komori Hi-Performance System<>KMS Komori Management System<>KOMORIMATIC dampening system<>PDCS print density control spectrophotometer<>All washing devices<>Perfecting machine<>Vacuum feed-board<>ACR Control Video register<>Powder sprayer<>SAPC Semi-automatic plate change |
Technical details
| Max. paper size | 720x1030 mm |
|---|---|
| Smallest size | 360x520 mm |
| Image area | 705x1030 mm |
| Plate size | 800x1030 mm |
| Speed | 16.000 sheet/h |
| Power consumption | 92 kw |
| Length | 10500 mm |
| Weight approx. | 42.700 Kg. approx. |
| Stock thickness | 0,06 |
| Blanket size | 900x1040 mm thickness:1,90 mm |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |
| transport by truck | 2 full truck |
| transport by sea | 2 x 40 ft containers |