Offer 383120
KOMORI LITHRONE LS 640 C (X) (2000+) from 2004
6 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 383120 |
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone LS 640 C (X) (2000+) |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2004 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 255 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | KOMORIMATIC dampening system<>PQC Print Quality Control<>KMS Komori Management System<>AMR preset device for sheet size + thickness<>PDCS print density control spectrophotometer<>Suction feed board<>Steelplate in feeder<>SAPC Semi-automatic plate change<>Straight machine<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>TECHNOTRANS cooling + circulation unit<>ITC Ink temperature control<>Coater<>Chambered doctor blades<>Infra Red + Hot air dryer<>UV-Dryer<>Extended Delivery<>Non-stop delivery<>Weko Powder Spray<>Elevated machine<>Air transfer with Skeleton |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 720x1030 mm |
| Smallest size | 360 x 520 mm |
| Image area | 710x1020 mm |
| Plate size | 800 x 1030 mm |
| Speed | 16.000 s/h |
| Stock thickness | 0.06 |
| Blanket size | 1040 x 920 mm |
| Colors | 6 |
| HS Code | 84431300 |