Offer 383114
KOMORI SYSTEM 38 LR D (625) from 2006
Heatset Commercial Presses
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 383114 |
| Brand: | KOMORI |
| Model: | System 38 LR D (625) |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2006 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | 1 automic flying Splicer<>1 Infeed Unit with BST web aligner<>Full automatic plate changer<>automatic Blanket washing devices (for eight units)<>CIP3/4 <>KHS- AI <>1 TECHNOTRANS Delta.c Refrigeration Unit<>2 PCO Control console<>1 DUAL DRY HotAir Gas Dryer length 9100 mm<>1 Web Catcher<>1 Chill Unit with four chill rollers<>1 BST Web aligner<> 1 QTI Cut-off register control<> 1 QTI Color Register control<>1 PLANATOL Gluing and softening<>1 WEKO Silicon applicator <>1 Folder Superstructure<>Former Fold<>4 angle bars <>slitting and Perforation shfts<> 1 KOMORI Folder CF-38/625<> for production 16 pages A/3 - 32 pages A/4<> 2 Delivery<> 2 RIMA post press lines<>1 Palletizer<>all Manuals and Electrical diagram<>Spare parts and spare rollers<>KOMORIMATIC dampening system<>Plate cylinder cooking<>Plate bender<>Plate punch |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Cut-off | 625 mm |
| Max. web width | 1250 mm |
| Mech. Speed Max. | 39.000 U/h |
| Power consumption | 400 V +/ |