Offer 382785
MAN-ULTRA ULTRA VII-5 from 1983
5 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382785 |
| Brand: | MAN-Ultra |
| Model: | Ultra VII-5 |
| Manufacturer | MAN-Ultra |
| Condition: | Good |
| Year: | 1983 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Mod. Ultraman VII AGS<>Printing on 5 color groups + 1 dispersion varnish group<>IR drying<>Alcohol dampening and cooling<>The printing plates are closed manually |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 1100x1600 mm |
| Smallest size | 600x1050 mm |
| Image area | 1088x1600 mm |
| Speed | 6.800 sh/h |
| Length | 13300 mm |
| Width | 3940 mm |
| Height | 2550 mm |
| Weight approx. | 65000 kg |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |
PRICE: Upon request
Images