Offer 383126
MANROLAND WEB SYSTEMS EUROMAN (630) from 2012
Coldset / Newspaper Presses
Offer Details
| Offer Number: | 383126 |
|---|---|
| Brand: | manroland web systems |
| Model: | Euroman (630) |
| Manufacturer | manroland web systems |
| Condition: | Like new |
| Year: | 2012 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | No |
| Still in production: | No |
| Test possible: | No |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | 1 Manload - Reel transport system<>1 METEC DLP 2-50 Splicer<> 1 web aligner<> 2 MAN Roland control consoles<>TECHNOTRANS Gamma.d 80 Dampening System<>TECHNOTRANS inking system<>1 MEGTEC RS 6 Chill Unit<>1 WEKO Silicon applicator<>1 Web aligner<>1 QTI Color register control<>1 QTI Cut-off register control<>1 MAN Super structure Folder<>1 Former Fold,<>Slitting and perforation shaf <>1 MAN Roland Folder KFN SC 2:3:3<>Jaw folder system<>DFN Quarter fold<>1 AXIMAI Cool Aqua Center S<>Turn bar<>Plate bender<>dismantled |
Technical details
| Cut-off | 630 mm |
|---|---|
| Max. web width | 965 mm |
| Cylinder circumference | 1260 mm |
| Mech. Speed Max. | 32.000,00 cyl. |