Offer 383103
MK MK 1060 ST from 2013
Die Cutting+Embossing+Foil Stamping
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 383103 |
| Brand: | MK |
| Model: | MK 1060 ST |
| Manufacturer | MK |
| Condition: | Good |
| Year: | 2013 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Non-stop pre-loader<>Dual function foil stamping and embossing<>Cross foil pull system<>Chase changer with spare heater plate<>Multi foil rewind unit<>20 zone heated bed<>Air blowers in machine and cross directions help sheets discharge<>Delivery brush rollers for longitudinal foil can be used for various width foils |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Sheet size max. | 1060x760 mm |
| Min. sheet size | 450x360 mm |
| Diecutting size | 1045x745 mm |
| Platen pressure max. | 320 tons |
| Production speed | 7.700 s/h |
| Thickness range | 0.1 |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |
PRICE: Upon request
Images