Offer 382509
MUELLER-MARTINI BOLERO from 2006
Perfect Binders
Offer Details
| Offer Number: | 382509 |
|---|---|
| Brand: | MUELLER-MARTINI |
| Model: | Bolero |
| Manufacturer | MUELLER-MARTINI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2006 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Can be used for End Sheet Pasting<>Reject gate<>Book block infeed<>ASAC automatic thickness signature control<>Book measure control<>ASIR signature recognition for text, pictures & bar codes recognition<>3 milling heads, 1 used for notching<>Hotmelt & PUR<>2 pressing stations<>Frontero Front Edge trimmer<>Zenith-S Three Knife trimmer<>Meler PUR system with nozzle application<>Max speed 8,000 cycles per hour<>Book count: 67 million<>Hour count: 39,000<>Hotmelt spine + side gluing<>Premelter<>CB16 compensating stacker |
Technical details
| Cover size max. | 642 mm |
|---|---|
| Cover size min. | 202 mm |
| Max. speed | 8.000 cycles/h |
| Max. book size | 510x320x80 mm |
| Min. book size | 140x100x3 mm |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |