Offer 382982
MUELLER-MARTINI CORONA C12 from 2000
Perfect Binders
Offer Details
| Offer Number: | 382982 |
|---|---|
| Brand: | MUELLER-MARTINI |
| Model: | Corona C12 |
| Manufacturer | MUELLER-MARTINI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2000 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | • Manual Feeding Station<>• Reject Gate (Model 3614) for Incomplete Products<>• Intermediate Elements<>• Transfer System into Binder<>• Book Block Feeder (Model 3642)<>• Premelter 80 ICS<>• Additional Premelter<>• (2) End Sheet Tipping Feeders<>• Spine Preparation Station<>• Long Cooling Conveyor System<>• Double Production Capability<>• Additional Cool Down Conveyor<>• Jogging Unit<>• Muller Martini Zenith-S 3672 Three-Knife Trimmer<>• Muller Martini CB-16 Stacker with Counting<>• Muller Martini Colibri Palletizer<>• Conveyor System<>• Cohiba palletizer.<>• Universo stacker for book blocks to gather books for sewing<>Nipping station<>Pressing unit<>Laydown unit<>Roughening station<>Hotmelt spine + side gluing |
Technical details
| Binding thickness | min. 2 mm, max. 60 mm |
|---|---|
| Max. speed | 12,000 cycles/h. |
| Max. book size | 305x510 mm |
| Min. book size | 100x148 mm |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |