Offer 382445
MUELLER-MARTINI PRIMA 390 from 1997
Saddle Stitcher
Offer Details
| Offer Number: | 382445 |
|---|---|
| Brand: | MUELLER-MARTINI |
| Model: | Prima 390 |
| Manufacturer | MUELLER-MARTINI |
| Condition: | Good |
| Year: | 1997 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | 06-2026 |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | gathering chain & feeder<>6x feeders 370<>1x 1528 Cover feedeer<>stitching unit 390<>wire unwind device<>thickness control/ plus-minus<>2 stitching heads<>three knife trimmer 360<>Stacker Practico |
Technical details
| Max. size untrimmed (man.fed) | 480x320 mm |
|---|---|
| Max. size untrimmed (auto fed) | 153x108 mm |
| Max. size trimmed with Lap | 475x300 mm |
| Min.size trimmed (standard) | 148x105 mm |
| Product thickness max. | 10 mm |
| Mech. speed | 13.000 cycl./h. |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |