Offer 382992
MUELLER-MARTINI VENTURA MC 160 from 2016
Book Sewing Machines
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382992 |
| Brand: | MUELLER-MARTINI |
| Model: | Ventura MC 160 |
| Manufacturer | MUELLER-MARTINI |
| Condition: | Very good |
| Year: | 2016 |
| Incoterm: | Free Carrier |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Immediately |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | 11.000 hours<>67.460.000 stitches<>Servo drives<>Touch Screen<>Commander control<>max. 11 stitches<>Ppening 2+2<>Venturi jets<>Belt delivery<>Optional equipment:<>3215.8225 signatures control by ASIR 3<>3215.8045 leaf chain for thin signatures<>3215.8043 device for thread melting<>Max. speed 9.600 signatures/h<>signatures:<>Length min. 120 mm<>Length max. 425 mm<>Width min. 75 mm<>Width max. 320 mm<>Thickness max. 4 mm |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. signature size | 425x320 mm |
| Min. signature size | 75x120 mm |
| Mech. speed | 18 |
| Weight approx. | 3.450 kg |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |