Offer 382935
NILPETER B 200 (205) from 1986
Cylinder
Offer Details
| Offer Number: | 382935 |
|---|---|
| Brand: | NILPETER |
| Model: | B 200 (205) |
| Manufacturer | NILPETER |
| Condition: | Good |
| Year: | 1986 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | 6 x Letterpress units (3 at this moment not in function)<>1 x Flexo Units pouze Flexo Varnish<>3 x Rotary Die Cutting units (1 at this moment not in function )<>1 x Rotary Die Cutting unit on the end with a sheeter<>1 x Flatbed Die Cutting (at this moment not in function)<>1 x between the last printing unit and the varnish is a rotary die-cutting unit used for lamination<>1 x unwinding shaft for lamination and winding shaft for the lamination pad<>1 x Relam-Delam – behind the first printing unit, used for printing into glue <>1 x BST camera and monitor |
Technical details
| Max. web width | 205 mm |
|---|---|
| Min. print length | 203 mm |
| Mech. speed | max. 381 mm |
| HS Code | 84431500 |