Offer 382810
ROLAND R 306+L from 1996
6 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382810 |
| Brand: | ROLAND |
| Model: | R 306+L |
| Manufacturer | ROLAND |
| Condition: | Good |
| Year: | 1996 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 232 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Mod. R 306+L VT<>PPL Power Plate Loading (semi-automatic) |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 590x740 mm |
| Smallest size | 260x400 mm |
| Image area | 510x735 mm |
| Plate size | 605x740 mm |
| Speed | 16.000 sh/h |
| Length | 9925 mm |
| Width | 2900 mm |
| Height | 1870 mm |
| Colors | 6 |
| HS Code | 84431300 |